ztk-du.hr

Pristupačnost prostora kroz webGIS

O projektu:

Projekt “Pristupačnost prostora kroz webGIS” je projekt koji kombinira tehnološke inovacije s ciljem poboljšanja pristupačnosti prostora, ali i promocije turizma. Osnovna svrha projekta je unaprijediti informacije o pristupačnosti javnih ustanova za osobe u invalidskim kolicima putem webGIS platforme te promovirati turističku ponudu otoka Lokruma kroz interaktivnu kartografsku vizualizaciju.

Kroz projekt će se nadograditi webGIS sustav baze geolokacija osoba u invalidskim kolicima, i izraditi nove digitalne webGIS karte Lokruma, uz korištenje GIS sustava i doprinosu njegove uloge za lokalnu zajednicu i turiste. Ovim će se nadopuniti postojeća turistička karta lokacija dostupnih za osobe s invaliditetom.

Naziv projekta: Pristupačnost prostora kroz webGis

Vrijednost projekta: 5.937,50 €

Trajanje projekta: srpanj 2024. – prosinac 2024.

Financiranje: Projekt financira Javna ustanova Rezervat Lokrum  kroz javni natječaj za financiranje programa, projekata i/ili manifestacija iz kategorije Znanost i obrazovanje za 2024. godinu

Cilj projekta:

Nadogradnja webGIS baze novim podacima za lakše kretanje osoba u invalidskim kolicima, u javnim ustanovama. Svi građani će na jednom mjestu, u obliku novih podataka na postojećoj karti, sada moći vidjeti koje su javne ustanove dostupne za kretanje u invalidskim kolicima, i time lakše planirati svoju posjetu istim. Izradom webGIS karte Lokruma, ustanova će dobiti još jedan alat u svrhu vizualizacije i promidžbe ponude, jer će karta biti interaktivna, gdje će svaki potencijalni posjetitelj otoka unaprijed moći se upoznati sa prostorom otoka, ponudom, te tako planirati svoj boravak. Uz to će se promovirati GIS tehnologija kao alat u vizualizaciji prostora, u kojoj je fokus interakcija sa krajnjim korisnikom. Klikom na kartu, korisnik može doći do traženih informacija.

AktivnostOčekivani rezultati
Obrada podataka javnih ustanova o
informacijama o dostupnosti:
prikupljanje i obrada informacija o
pristupačnosti javnih ustanova za
osobe s invaliditetom i turističkih
atrakcija na Lokrumu.
Novi prostorni podaci u bazi geolokacija
za kretanje osoba u invalidskim kolicima
Ažuriranje webGIS karte: nadogradnja
postojeće webGIS baze podataka s
informacijama o pristupačnosti javnih
ustanova za osobe u invalidskim
kolicima. Ovo je ključno za
omogućavanje korisnicima
jednostavan pristupa relevantnim
informacijama o pristupačnosti
različitih lokacija, što će znatno
olakšati planiranje posjeta i
svakodnevno kretanje.
WebGIS karta javnih ustanova s
informacijama o dostupnosti istih
za osobe u invalidskim kolicima
Izrada digitalne baze podataka
otoka Lokruma
Baza podataka otoka Lokruma,
izrađena prema analognoj karti
dostupna na stranicama javne
ustanove
Izrada webGIS karte otoka Lokrum:
transformacija
statične karte Lokruma
u interaktivnu webGIS kartu. Ova karta
će biti iznimno korisna za promociju
otoka među turistima, omogućujući
im detaljno istraživanje prostora,
atrakcija i usluga. Interaktivnost karte
omogućuje potencijalnim posjetiteljima
da unaprijed planiraju svoj boravak, što
značajno doprinosi turističkoj industriji.
WebGIS karta otoka Lokrum

Prethodne aktivnosti baze geo-lokacija pristupačnih za osobe u invalidskim kolicima i turističkih mapa s dostupnim objektima i preprekama za osobe u invalidskim kolicima

Projekt RAGUsa 2.0 – Razvoj kApaciteta Gradskih Udruga provela je Zajednica tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije u suradnji s partnerima kroz 2022. i 2023. godinu. Ukupna vrijednost projekta bila je 65.026,59 EUR. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda kroz poziv „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“ iznosom od 55.272,60 EUR. Kroz navedeni projekt izrađena je inicijalna baza podataka javnih površina dostupnih za kretanje osoba u invalidskim kolicima.

Na inicijalnoj bazi volonteri su mapirali 633 točke o preprekama za osobe u invalidskim kolicima. Osim točaka koje su prikupili volonteri, iskoristio se potencijal besplatnih podataka (OpenStreetMap) koji su se integrirali sa službenim podacima Grada Dubrovnika (Digitalni model reljefa) pa se na web aplikaciji mogu vidjeti i koje su ulice u potpunosti prekrivene stepenicama i nagib svakog segmenta ulice. U konačnici je izrađena otvorena baza prostornih podataka, web portal kao jedinstveno mjesto za prikaz podataka o dostupnim, teško dostupnim ili nedostupnim lokacijama, s kartom pristupačnosti koja je dostupna preko web aplikacije. U sklopu ovog projekta, postavljene su osnove za daljnji razvoj baze. Karta predstavlja mapirane lokacije grada Dubrovnika u svrhu pružanja informacija o dostupnosti javnih površina za osobe s invaliditetom u kolicima, s označenim preprekama poput rubnjaka, skalina, nagiba i priloženim fotografijama lokacije, a može se pronaći na: www.accessible-dubrovnik-map.eu.

Zatim su, u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Dubrovnika napravljene i turističke mape na hrvatskom i engleskom jeziku. Na njima su označeni hoteli, plaže dostupne osobama u invalidskim kolicima, potpuno i djelomično dostupne turističke lokacije, ljekarne, lokacije ustanova za potporu osobama s invaliditetom te prepreke. Za svaku pojedinu lokaciju od interesa ujedno je i dostupno više informacija, između ostalih i o vrsti prilaza, načinu prolaske prepreke, pa i o mogućnostima kretanja, kao i sadržajima. Ovim proširenjem baze, sada su dostupne i turističke lokacije, a svaki posjetitelj već unaprijed može doći do informacija koje mu mogu koristiti u planiranju posjeta tim lokacijama. Na ovaj način nadograđena je postojeća baza prostornih podataka, web portal kao jedinstveno mjesto za prikaz podataka o dostupnim, teško dostupnim ili nedostupnim lokacijama, s kartom pristupačnosti koja je dostupna preko web aplikacije. Karta predstavlja mapirane lokacije grada Dubrovnika u svrhu pružanja informacija o dostupnosti javnih površina za osobe s invaliditetom u kolicima, s označenim preprekama poput rubnjaka, skalina, nagiba i priloženim fotografijama lokacije.

    Skip to content