ztk-du.hr

Učenici iz DNŽ sudjelovali na 32. Državnom natjecanju “Sigurno u prometu”

U Rovinju je 20. i 21. svibnja održano 32. izdanje Državnog natjecanja „Sigurno u prometu“, a okupilo je 84 učenika petih i šestih razreda iz svih naših županija i grada Zagreba, koji su se natjecali u poznavanju prometnih propisa i pravila te u vještinama upravljanja biciklom.

U natjecanju su sudjelovale ekipe iz svih županija i Zagreba sastavljene od po dvije najbolje djevojčice i dva dječaka, koji su svoje znanje i vještine u cestovnom prometu prethodno, tijekom proljetnih mjeseci iskazali na školskim i županijskim natjecanjima održanim širom Republike Hrvatske. Među njima bili su i učenici iz Dubrovačko-neretvanske županije: Katija Šarić (OŠ Antuna Masle), Nikola Aerlić (OŠ Marina Getaldića), Katja Fazinić (OŠ Petra Kanavelića), David Filković (OŠ Petra Kanavelića).

Prvog dana održavanja natjecanja provedeno je testiranje iz poznavanja propisa te testiranje praktičnih vještina prolaska biciklističkim poligonom nazvanim „labirint uživo“ odnosno snalaženjem na poligonu u prometnoj situaciji – kombinirajući poznavanje prometnih pravila i propisa sa vještinom upravljanja biciklom u realnoj situaciji na cesti. Ujedno je proveden i prometno-edukativni ispit koji uključuje prepoznavanje opreme za propisnu i sigurnu vožnju biciklom te prolazak labirinta na otisnutom obrascu.

Tijekom drugog dana natjecanja, nakon svečanog otvorenja, provedeno je natjecanje u vještinama upravljanja biciklom na tri pozicije prometnog poligona.

Cilj natjecanja je sustavno povećavati sigurnost cestovnog prometa djece koja tijekom natjecanja stječu znanja i vještine iz poznavanja prometnih propisa i pravila te vještina upravljanja biciklom radi samostalnog sudjelovanja u cestovnom prometu. Zahvaljujući ovom natjecanju, kao i brojnim drugim aktivnostima raznih institucija u cestovnom prometu u Republici Hrvatskoj smanjuje se stradavanje djece i mladih.

Natjecanje su organizirali Hrvatski autoklub i Agencija za odgoj i obrazovanje, uz podršku Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa. Domaćin i suorganizator natjecanja bio je Autoklub Pula-Rovinj.

Skip to content